YENİKENT SEMT POLİKLİNİĞİMİZDE GETAT POLİKLİNİĞİ (GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP UYGULAMALARI) AÇILMIŞTIR. Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2018

YENİKENT SEMT POLİKLİNİĞİMİZDE GETAT POLİKLİNİĞİ (GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP UYGULAMALARI) AÇILMIŞTIR.


YENİKENT SEMT POLİKLİNİĞİMİZDE GETAT POLİKLİNİĞİ (GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP UYGULAMALARI) AÇILMIŞTIR.

Sağlık Bakanlığı Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği’nin 27/10/2014 tarih ve 29158 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Sağlık alanındaki ihtisaslaşma faaliyetleri çerçevesinde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları (GETAT) polikliniğimiz Hastanemiz Yenikent Semt Polikliniğinde 09/11/2018 tarihinde hizmet vermeye başlamıştır.Hastalarımıza  Salı ve Perşembe  günleri  GETAT (Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları) hizmetleri sunulmaktadır. 

“Geleneksel  ve tamamlayıcı tıp”  fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı, izahı yapılabilen veya yapılamayan  bilgi, beceri ve uygulamaların bütünüdür. Batı tıbbını destekleyici ve tamamlayıcı yöntemlerdir.

Modern tıbbın tüm gelişmiş tedavilerinin yanı sıra yüzyıllardır kültürümüzde olan geleneksel tedavilerin profesyonel bir yaklaşımla, steril ve sağlıklı koşullarda; uzman hekim tarafından arz edilmesini hedeflemekteyiz.

Getat (Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp) Polikliniğimizde sunulacak hizmetler aşağıda açıklanmıştır.

Halkımıza saygı ile duyurulur.

Getat (Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp) Polikliniğimizde uygulanacak işlemler;

                 Akupunktur                                                     

                Kupa Terapi (Hacamat)                                                    

                Mezoterapi   

                Fitoterapi      

  AKUPUNKTUR: ­

Akupunktur felsefesine göre, vücutta enerji meridyenleri vardır ve bu meridyenlerden gece gündüz sürekli enerji akışı sağlanmaktadır. İnsanlar doğdukları andan itibaren hayat şartları ile bazı istenmeyen iç ve dış etkenler ile karşı karşıyadır ve ister istemez vücuttaki denge sistemi zaman zaman bozulmaktadır.

Akupunktur, vücuttaki yeri ve özelliği olan belirli noktalara iğne batırılarak uygulanan bilimsel bir tedavi  yöntemidir. Kulak ve vücut akupunkturu olarak uygulama şekilleri vardır.

Kullanılan iğneler kılcal çelik uçlu iğneler oldukları için her yaş grubundan her hastaya uygulanabilen esnek (fleksibl) ince uçlu iğnelerdir. İğne batırılan noktada ve tüm vücuda herhangi bir yan etkisi olmayan sinir uçlarını uyarması vasıtasıyla rahatlatıcı ve onarıcı etkisi olan bir tedavi yöntemidir.

KUPA-HACAMAT:

Ortadoğu'da ortaya çıkan ve günümüzde Batı ülkeleri dahil tüm dünyaya yayılan, kuru ve yaş kupa(hacamat) olarak bilinen kupa terapisi vücutta çoğunlukla sırt olmak üzere belirli bölgelere küçük kesikler atılarak vakum yolu ile kan alınmasını içeren bir tedavi yöntemidir.

Hacamatın faydalarından bazıları şöyle sıralanabilir; bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırır. Kanda birikmiş ağır metal ve toksinlerin atılmasını sağlar. Ödemleri çözer. Kan üretimi ile görevli organları uyarır. Beyin fonksiyonlarını canlandırır. Ağrıları giderir. Bel, boyun fıtığı, eklem ağrıları, karaciğer, kalp hastalıkları, psikolojik hastalıkların ve bunun gibi tüm kronik hastalıkların tedavisinde faydalıdır.

MEZOTERAPİ:

Mezoterapinin kelime anlamı “orta deri” tedavisidir. Tedavi edilecek bölgeye özel olarak hazırlanan ilaç karışımları, 4-6 mm uzunluğundaki iğneler ile çok küçük miktarlarda olmak üzere 1,5-2 cm aralıklarla deri içine enjekte edilir. Bu uygulamalar tedavi içeriğine, yaşa bağlı olarak belirlenen seans aralıkları ve sayılarında uygulanır. Bu şekilde o bölgedeki kan dolaşımı, lenfatik dolaşım ve immün cevap düzenlenir. Ağrı kontrolü ve kozmetik amaçlı kullanım alanları vardır.

FİTOTERAPİ:

Fitoterapi, geleneksel bitkisel tıbbi ürünler ve bitkisel ilaçlarla yapılan bir tıbbi tedavi yöntemidir. Unutulmamalıdır ki bir maddenin bitkisel olması onun zararsız olduğu anlamına gelmez. İlaç ve zehir arasındaki fark dozudur
Paylaş